شکستن درچهارده قطعه ( )برای رويا وعروسی ومرگ۱۱

11- <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

شعر – قهوه2:                                              

                                                                     

1-

 همیشه واژه،در نخواستن تو قیام می کند!در گوشم زنگ می زند،زنگی که می گوید:بنویس،بنویس،باید صفحه را ببندیم.                               

می گویم:باشد،اما با خودم که تنها می شوم می بینم که نمی توانم،انگار هیچ واژه ای میل حک شدن ندارد. ومن تنها توانسته ام که واژه ها یم را ازنا خودآگاهم بگیرم ورام کنم.                                                       

وقتی که (نمی توانم )پس توانسته ام وقتی (می خواهی) نمی نویسی.نوشتن،(نخواستن نوشتن)است ونخواستن نوشتن هجوم واژگانی است که ضمیر ناخودآگاه را تسخیر می کند.هر روز بدون آنکه قصد کنم (بنویسم)،می نویسم بدون قصد فکر می کنم وبدون قصد شعر می گویم.     

 

 

2-

این دلتنگی ازلی وابدی انسان است. نوستالژی او که می خواهد به آن (جا) به جای گذشته اش یعنی( به اول کلمه بود) برگرداند وقتی که بر نمی گردد گذشته ی کلمه در حالش زنده می‌شوداین گذشته‌حا ل اوست وحال اوکلمه ی اوست.                                                                    

 شعر زیبایی بود یوسف مصری؛و زنی که زیبایی(زليخا) را دیدشاعر شد. والبته حزن خلاءمیان عاشق وحسن را پرمي كند.                                            

حزن که در چشم می نشیند حسن را می بیندو بی قراری عشق را وچون می بیند می گوید: آنچه حزن می گوید شعر است شعری که می خواهد  به همراه شاعر (عاشق)به حسن آن شعر ابدی وازلی برسدوالبته نمی رسدوچون نمی رسد دوباره می گوید. پس هر شعری که سروده می شود شعری است که بیان آن شعر متعالی است. شاعر آن شعر را دیده است وشعر می گوید تا به آن شعر برسد وهمین جاست که شعر او بیان شعر است. وآن نرسیدن حزن اوست. یعقوب می گوید:یوسفم بر می گردد؛آنچه می گوید برای یوسفی است که نیست. مثل شعری که بیان شعری است که نیست .                           

این دلتنگی ازلی وابدی انسان است.                                              

 

3-

 چرا معنای شعر را نمی فهمیم؟                                                

مخاطب،غواص است . تن به آب می زند به عمق می رود تا مروارید (آن معنا ) را به دست آورد و(آن معنا) را به دست می آورد. اما چون به سطح آب می آید می بیند به جای مروارید سنگ و جلبک از اعماق دریاآورده است.                                                                                

می خواهی خورشیدی  را که دارد غروب می کند را بگیری. به طرف افق می دوی اما نمی رسی ،دوباره می دوی اما نمی رسیمی دوی نمی رسی می دوی نمی رسی. معنا افق می شود رفتن ونرسیدن !                           

می خواهی معنای آینه را بدانی پس به آینه نگاه می کنی ،خود را می بینی. هر روز نگاه می کنی وخود را می بینی و می بینی معنای آینه خود است.    شعر نگاه کردن خوداست ومعنا نمی دهد ؛رفتن ونرسیدن است خیال به دست آوردن مروارید است وپس خیال است ومحال.                                  

شعر معنایش را در غیاب معنایش به تو می دهد . غیاب معنا،معنای شعر می شود. وغیاب معنایی به تو نمی دهد شعر حضور تمام این غیاب هاست.     

 

4-

نمی توانستم ،قصد نداشتم بنویسم ونمی خواستم .این متن در نتوانستن ، ننوشتن ونخواستن نوشته شد ،معنایش در غیاب معنایش است. می روی تا معنایش را ببینی، نمی بینی پس دوباره می روی؛ این متن شعر غیاب هاست.                                                                                 

 

 

می گویم :نوشتم!

 

 

 

/ 15 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
غريبه

موفق باشين اين طور که پيدا است شعر سپيد کار می کنين با سبک هاتون آشنايی دارم. موفق باشی. بدرود

مزدک

سلام . مازيار خوبی . خسته نباشی . خوانش خيلی عالی بود . واقعا می گم . فکرش را هم نمی کردم . مصمم شدم حتمن کار بدم . امروز خواستم کار را پست کنم صبح که می رفتم انزلی پست تعطيل بود شب هم که می آمدم همين طور شانس ندارم . فردا هم که نگهبانم و نمی توانم . انشاالله دوشنبه ۱۳-۶-۸۵ پستش می کنم . همراهت جواب نمی دهد ؟ به خوانشی ها سلام برسان به موسی هم اگر می بينيش بگو برای بابا کار روانه کند .

الهام ملک پور

اين که می خوانم که گفتن ندارد می خوانم و نظرم را می گويم تا بعد در ضمن منتظر کارتان که گفتيد می فرستيد هستم

افسانه حقیقی

سلام کشتی تاریکی است سینه های من تو بر دماغه ایستاده ای پرتم کن در باغ های بابلت پرتم کن شعر شما را با دقت خواندم جهان زیبا, جهان تلخ پر از ابهام,جهان کودن,عوضي,خوب همین است که هست باشد.

مرتضی کردی

سلام...از اينکه در مورد آن تصوير مرا نصيحت کرديد متشکرم..بی شک شما آدم خوبی هستيد وصلاح مرا مثی خواهيد. اما من در زمانی که شما در دانشگاه باهنر غزل می خوانديد بوف کور را از بر بودم و روی آثار هدايت نقد می نوشتم و شاملو را دوست ميداشتم ...

پیپ قرمز

ظاهرن فعلن از همين چشمی می خواهی به جريان نگاه کنی ... شايد هم همين باشد ... شايد هم نه ... مریض بودم ...با نوشته ای بر Epanalepsis و Epistrophe به روزم ... پیپ قرمز

محمد جها نشاهي

سلام. پيامبری که نيامد را چه کردی . در رابطه با موضوعی که شمسی همراهمان بود زمان در حال گذر است تماس فوری.